RUWBOUW
Dimension 69 – september 2023
TENTAL-gevel combineert design en circulaire economie

TENTAL is een nieuw aluminium gevelsysteem dat grote beglazingseenheden met de laagste milieu-impact combineert (Foto SAPA)

Streefdoel is maximale transparantie met zo weinig mogelijk zicht op de profielen (Foto Hans Cockuyt)
PreviousNextMet TENTAL lanceert SAPA een nieuw aluminium gevelsysteem dat creatieve mogelijkheden biedt, en grote beglazingseenheden met de laagste milieu-impact combineert. Nieuwe octrooien optimaliseren de materialen en vereenvoudigen de fabricage en de installatie. Zo wordt de installatie van de beglazingsrubbers droog uitgevoerd, met een minimum aan afval. Met dit Cradle to Cradle gecertificeerd systeem kunnen architecten zich de wereld die iedereen wil, niet alleen voorstellen maar ook bouwen.
Meer ontwerpvrijheid, opties, kleuren en afwerkingen
De TENTAL-gevel biedt architecten talrijke, esthetische oplossingen aan en maximale creatieve vrijheid bij het ontwerpen van een gevel. Dit systeem met aluminiumprofielen van 50 mm en 60 mm breedte, laat toe modulaire gevels met grote beglazingseenheden te ontwerpen. Streefdoel is maximale transparantie met zo weinig mogelijk zicht op de profielen. De module Tental 60 kan panelen integreren met een gewicht tot 850 kg, met een oppervlakte >12 m². Het systeem richt zich tot de projectmarkt, zowel nieuwbouw als renovatie. “TENTAL komt tegemoet aan de eisen van elk project: van het ontwerp met afdekkap tot dat met semi-afdekkap of vlakke afdekkap. Hiervoor is een breed scala aan designs beschikbaar”, zegt Roger Cremer, Country Manager SAPA Benelux. “De afwerking met structurele silicone beglazing maakt het mogelijk om vlakke gevelsystemen te creëren zonder zichtbare profielen van buitenaf. Bij de GF-afwerking is het glas bevestigd door middel van aluminium glaslatten die een zichtbaar kader vormen. Ook hellende glazen daken komen in aanmerking. Alle profielen zijn in verschillende kleuren en texturen beschikbaar: metaaltinten, van structuur over mat tot blinkende lakken, geanodiseerde afwerkingen.”
Meer comfort, minder energieverbruik
De modules kunnen dubbele of drievoudige beglazing integreren tot een maximumdikte van 62 mm, goed voor uitstekende thermische, akoestische en waterdichte prestaties (tot 1.500 Pa), en een hoog binnen comfort. Dit gevelsysteem is compatibel met een breed gamma ramen en (schuif)deuren. Een inbraakweerstand die voldoet aan de hoogste normen, conform de internationale regelgeving, garandeert de veiligheid. Zonweringsystemen kunnen in de gevel worden geïntegreerd. Samen met een verminderde warmtedoorgang vergemakkelijkt dit het werk van de architect bij het ontwerpen – en in de latere exploitatiefase – van energie-efficiënte gebouwen. De ingesloten uitstoot door de aluminium gevel is lager, omdat de profielen zijn gemaakt van HYDRO CIRCAL 75R, het eerste gecertificeerde gerecyclede post-consumer aluminium. De energie, nodig om dit aluminium te smelten, ligt 95% lager dan bij primair aluminium uit bauxietwinning.
Minder afval en koolstofvoetafdruk
Tental wordt gemaakt uit HYDRO CIRCAL 75R aluminium, vervaardigd met minimaal 75% “end-of-life” gerecycled aluminium. Het toepassen van een regel-regel verbinding vermindert het aantal benodigde profielen tot 25%. De thermische onderbreking van TENTAL is gemaakt van gerecycled xPET, dat een tweede leven geeft aan water- en drankflessen. De circulaire economie is van toepassing op de gevelmaterialen, én op het ontwerp: alle onderdelen kunnen mechanisch worden ge(de)monteerd, wat de scheiding en recycling ervan aan het einde van hun levenscyclus vereenvoudigt. Dit hergebruik vermogen en andere factoren zoals bv. de zuiverheid van de componenten hebben ervoor gezorgd dat TENTAL het Cradle to Cradle certificaat behaald heeft. De uitstoot van broeikasgassen bij de productie van TENTAL behoort tot de laagste voor een aluminium gevel wat bijdraagt tot de bouw van duurzame gebouwen die in aanmerking komen voor milieucertificaten zoals LEED, BREAM, WELL… Ook hier geeft het gebruik van HYDRO CIRCAL 75R de doorslag, aangezien het slechts 2,3 kg CO2 per kg aluminium uitstoot. Deze gegevens, gecertificeerd door onafhankelijke instanties, zijn beschikbaar via EPD’s.
Door Philip Declercq
www.sapa.be