RUWBOUW  
Dimension 64 – mei 2022

Leiekouter brengt de sfeer van verblijfsplek aan de oever terug

Het complexe binnenstedelijke project Leiekouter in Gent daagt uit op boeiende wijze. De voormalige statige herenhuizen waren gericht op de hoger gelegen Nederkouter. De Leie-zijde – in de loop der jaren verwaarloosd – werd ingezet als pakhuis of gesloten gevel. 360 Architecten zocht opnieuw connectie met het water met het oog op meer woonkwaliteit. De gekozen gevelsteen uit de Nature7-reeks van Vande Moortel geeft het geheel een massieve, zacht genuanceerde uitstraling.

Leiekouter omvat 2 beschermde stadspaleizen en 3 nieuwbouwvolumes die zich inpassen in een stedelijk bouwblok. Ir. arch. Kris Buyse van 360 Architecten: “Het historische kader – de oude perceelstructuren van de stadspaleizen en de oude pianofabriek – was het startpunt. Alles werd samengebracht in één ruime site. De nieuwe gebouwen sluiten aan in de gevelrij langs de Nederkouter, maar krijgen ook een nieuwe oriëntatie naar het water. Uit historisch onderzoek bleek die link naar het water te bestaan. We wilden het thema van de oever als verblijfsplek op een hedendaagse wijze invullen. Het diep hellende terrein tussen de voorbouw en de Leie laat toe om in tweede orde te bouwen, en zo terug actieve, stedelijke gevels op te werpen naar het parkje aan de overzijde van het water.”

Licht beige bouwblok opengewerkt naar de oever

360 Architecten vertaalde dit in de figuur van een gesloten bouwblok (historische panden, nieuwe bouwvolumes, een kadegebouw en een hoekgebouw) langs o.m. de Nederkouter. Dit blok werd doorgesneden ter hoogte van twee stegen. Zo ontstaan in de diepte van de celwand verharde binnenplaatsen die toegang verlenen tot de bestaande en nieuwe volumes. Het bouwblok werd ook volledig opengewerkt naar de oever, waarbij een nieuwe parktuin vanuit het binnengebied aansluit op het water. Zo wordt de dubbele zijde van de percelen optimaal benut. ‘Leiekouter’ bevindt zich middenin de stad, een reden om in materialisatie voor baksteen te kiezen. “De selectie van één type baksteen voor alle nieuwe gebouwen zorgt voor een samenhang tussen de volumes. De geselecteerde baksteen – Brick M uit de Nature7-reeks van Vande Moortel – geeft de beoogde massieve en genuanceerde uitstraling aan de stadsgebouwen. De keuze voor een beige-oker getinte baksteen vloeit voort uit de ligging en de schaal van het project. Het ecologische baksteenformaat (7 cm) biedt extra plaats in de spouw, en maakt zachte isolatie mogelijk”, aldus Buyse.

Duurzaam en circulair

De Hand-Made Brick M werd in wildverband verwerkt met een brede voeg (ca. 20 mm) in licht beige kleur. Deze tempert de eerder gele basiskleur van de baksteen en geeft de gevelvlakken een lichtere tint. Ook de toepassing van betonelementen in gezuurd en gepolijst wit-beige beton draagt hiertoe bij. 360 Architecten streeft naar duurzame architectuur, flexibel naar invulling: grote vloeroverspanningen, weinig inpandige draagelementen, duurzame technieken. Ontharding maakte een collectieve binnentuin en een groene, verbindende ruimte in het bouwblok mogelijk. Buyse: “Duurzaamheid en circulariteit gaan bij ons hand in hand. Omgaan met materialen, water, vergroening en ontharding zijn daar facetten van. Zo bleken de stenen van de kademuur, ooit met kalkmortel vermetseld, gemakkelijk recupereerbaar.”

Door Philip Declercq

www.vandemoortel.be