TRENDS
Dimension 45 – september 2017
Lost in trendslation?
Trends en nieuwigheden uit de voorjaarsbeurzen van de meubel- en interieursector

Nieuwe technologieën (bijvoorbeeld liquid 3D-printing, specifiek gericht op de meubelindustrie) en slimme/programmeerbare materialen of producten die zichzelf assembleren, doen hun intrede.

De vormgeving van de tafels is dit jaar zeer dominant (meerlaagse opgebouwde tafelbladen, combinaties natuursteen/hout, centrale voet, plaatstaal zeer populair, tafels als kunstobjecten)

New Purism: rustgevend maar robust, de trendkleur is blue-grey en roept een zengevoel op.

New Minimalism (slim lines, emerald green) is een tegenreactie op de overvloed aan objecten. Kenmerken zijn de subtiele maar elegante vormgeving, fijne structuren, maar men stapt wel af van zuiver zwart en wit en men introduceert meer kleur: emerald green als trendkleur (gecombineerd met paars, roze, goudkleur).

Multifunctionaliteit en optimaal gebruik van de ruimte worden alsmaar belangrijker (de tv als kader, sofa’s als ideaal product om te spelen met ruimte door bijvoorbeeld zelfdragende kussens die kunnen worden verplaatst).

Inzake de kantoren blijven de grote landschapsbureaus populair, maar er is een trend naar de huiselijke werkomgeving (hout/fijne structuren) en fun mag terug. Akoestiek speelt tevens een belangrijke rol.
PreviousNextHet aanbod van nieuwe producten op vakbeurzen wordt steeds uitgebreider, maar hierdoor ook alsmaar onoverzichtelijker. Bent u lost in trendslation? Geen nood. Het team van Optimo, het innovatieplatform van wood.be, analyseerde naar jaarlijkse traditie onder de noemer ‘Beursgenoteerd 2017’ de trends en nieuwigheden die te ontdekken waren in de toonaangevende beurshallen van Parijs, Milaan en Keulen. Het resultaat werd midden juni door Karen Sprengers en Alan Dergent voorgesteld tijdens het Trendseminarie.
Het Trendseminarie is opgevat als een wervelende en inspirerende beeldencarrousel met de belangrijkste evoluties op het gebied van vormgeving, kleur, materiaalgebruik en functionaliteit. De trends en nieuwigheden zijn opgedeeld in drie hoofdstukken: macro-trends, styles en typology.
Macro-trends
Er werden dit jaar vier grote macro-trends gespot: New Experiences (fair experiences, shopping experiences, user experiences), Industry 4.0 (new technology, custom_made, craft & technology), City home (multi-functional) en Circular Economy (fashion, food interior).
New Experiences
De macht van de consument neemt alsmaar toe. De storytelling van een merk gebeurt meer en meer door de consument. De vraag stelt zich hoe producten aan de man moeten worden gebracht, bijvoorbeeld via vitrines waar op maat van de bezoeker info wordt geprojecteerd. Het is hierbij de bedoeling om de consument te helpen en ontzorgen in zijn keuzeproces. Door de technologie verandert de interactie van de consument met het product. De technologie leunt dan ook heel dicht aan bij de natuurlijke gewoontes (‘digital habits’).
Industry 4.0
Nieuwe technologieën (bijvoorbeeld liquid 3D-printing, specifiek gericht op de meubelindustrie) en slimme/programmeerbare materialen of producten die zichzelf assembleren, doen hun intrede. Er is een toegenomen vraag naar maatwerk/authenticiteit, de consument wil geen gestandaardiseerde producten meer. Vakmanschap en technologie kunnen hand in hand gaan.
City home
We wonen meer en meer in de steden. Zo bracht IKEA bijvoorbeeld een fiets uit die afgestemd is op de noden van stadsnomaden. Multifunctionaliteit en optimaal gebruik van de ruimte worden alsmaar belangrijker (de tv als kader, sofa’s als ideaal product om te spelen met ruimte door bijvoorbeeld zelfdragende kussens die kunnen worden verplaatst…).
Circular Economy
Circulaire economie is de toekomst. We merken op dat vlak een kantelpunt: industrieën trekken meer en meer die kaart. Er is minder interesse om het product te bezitten (bijvoorbeeld kantoorplanten huren in plaats van kopen, licht kopen in plaats van lampen) en nieuwe duurzame businessmodellen zien het daglicht.
Styles
New Memphis
New Memphis (Memphis graphics, Memphis shapes, millennial pink) staat voor provocerende meubels met primaire kleuren, drukke prints, geometrische patronen en de invloed van kunstenaars. Ze hebben ook een hoog eighties-, popart- en cartoongehalte. Andere kenmerken: boogvormen, zware cilinders, glossy afwerking, fluweel, buizenframes, marmer blijft populair maar nu met veel speelsheid en diverse kleuren gecombineerd met ander materialen. Millennial pink is dé trendkleur.
New Minimalism
New Minimalism (slim lines, emerald green) is een tegenreactie op de overvloed aan objecten. Kenmerken zijn de subtiele maar elegante vormgeving, fijne structuren, maar men stapt wel af van zuiver zwart en wit en men introduceert meer kleur: emerald green als trendkleur (gecombineerd met paars, roze, goudkleur).
New Purism
Rustgevend maar robuust, zo kan de stijl New Purism (monastery, burned wood, blue-grey) samengevat worden. De robuuste tafels met licht hout stralen een zekere rust uit. De trendkleur is blue-grey en roept een zengevoel op.
New Colonial
De klassieke, luxueuze stijl New Colonial (classics, bourgeois, luxury) heeft een hoog bourgeoisgehalte en blinkt uit in vakmanschap/eigentijdse varianten. Vaak gebruikte materialen zijn metalen, houten frames en lederen opgehangen zittingen.
Typology
Onder de noemer Typology zagen we de toepassingen van de trends in onder meer stoelen, tafels, sofa’s, fauteuils, kleine tafels, commodes, dressings, bedden , het kantoor en outdoor. Een selectie van een aantal zaken die hierbij opvielen (ter info: het volledige trendinfopakket kan aangevraagd worden via Karen Sprengers/Optimo):
• De vormgeving van de tafels is dit jaar zeer dominant (meerlaagse opgebouwde tafelbladen, combinaties natuursteen/hout, centrale voet, plaatstaal zeer populair, tafels als kunstobjecten).
• Er valt veel te vertellen over sofa’s en hun multifunctionaliteit: hoge pootjes bieden ademruimte, sofa’s worden in meerdere richtingen gebruikt (de achterkant is bijvoorbeeld een scherm), sofa-elementen worden uit elkaar geschoven, we zien sofa’s met geïntegreerd dagbed en zitkussens blijven zeer comfortabel en volumineus. De driehoek keert vaak terug en geeft dynamiek aan de ruimte.
•Wat de bedden betreft zijn de boxsprings al jarenlang populair, maar nu merken we een terugkeer naar lichtheid/fijne pootjes/subtiliteit.
• Inzake de kantoren blijven de grote landschapsbureaus populair, maar er is een trend naar de huiselijke werkomgeving (hout/fijne structuren) en fun mag terug. Sensoren worden ingezet om ventilatie en verwarming te personaliseren en tafels worden echte aanlandplekken. Akoestiek speelt tevens een belangrijke rol.
• Outdoor (buitensofa’s) valt samen te vatten in 1 boodschap: kleur. Typisch zijn ook de linten en draden, gebruik van de trendkleuren en de Memphis-stijl.
• De fijne structuren zijn tot slot ook terug te vinden in de verlichting.
Door Tilly Baekelandt
www.wood.be