REPORTAGE  
Dimension 56 – mei 2020

Gevels in gelakt aluminium voor Ieperse zichtlocatie

Met zijn ligging langsheen de Noorderring, op de hoek met de Briekestraat, treft Fluvius een toplocatie binnen Ieper Business Park (voorheen Flanders Language Valley). Met een spel van volumes, lijnen en materialen werd de zichtlocatie hertekend naar een ontwerp van Ir.-architect Bart Tryhou bvba uit Gent. Voor dat project leverde de firma Limeparts-Drooghmans een kleine 1.800 m² architecturale geveloplossingen in aluminium.

Met de architectuur en de materialenkeuze vormt het gebouw de perfecte toegangspoort tot het toekomstgericht bedrijvenpark. Het kantorencomplex van Fluvius rust op een betonnen sokkel in antracietkleur die met een hoogte van 6,3 meter oprijst uit het omgevende groen waardoor het gebouw wordt omhuld. Boven de sokkel ‘zweven’ vier verdiepingen met kantoren uit.

Horizontale geleding

De ramen en de uitkraging naar de noordoostzijde geven het gebouw een horizontale geleding, verwijzend naar de horizontaliteit van de paviljoenen zichtbaar langs de Noorderring. De geveluitwerking rond de ramen beoogt speelsheid en variatie in de gerichtheid van het gebouw. Ze springt licht uit op het gevelvlak en wordt op een aantal plaatsen ‘willekeurig’ onderbroken. Op de vierde verdieping springt een deel ervan verder uit om een attractief terras te vormen. In een lager volume, aan de zijde van de toegangsweg toegevoegd, zijn het onthaal met klantenkantoor en een afzonderlijke personeelsinkom ondergebracht.

Wit vs. antraciet gelakt aluminium

“Qua materialen werd gezocht naar aansluiting met de andere gebouwen binnen het bedrijventerrein”, legt Bart Tryhou uit. “De bekleding van gelakt aluminium van het kantoorvolume en het gelijkvloerse bezoekersgebouw bezorgen het gebouw niettemin een eigen en pure identiteit. De hoofdkleur is wit, maar de omlijsting werd met antraciet beplating uitgevoerd. De ramen vormen een witte invulling in de geaccentueerde omlijsting. De trappenhuizen en de architecturale wand aan de inkomzijde zijn met witte panelen in gepolijst architectonisch beton uitgevoerd. De strakheid van de aluminium beplating symboliseert dan weer een sterk gestructureerd bedrijf.”

Modulariteit en repetitiviteit gering

De plannen voor de gevelbekleding werden nauwkeurig afgestemd in overleg met de algemene aannemer en de ramenfabrikant. “In dit project zijn de modulariteit en de repetitiviteit van de gevelelementen eerder gering”, verduidelijkt Koen Vandersmissen, CEO van Limeparts-Drooghmans uit Genk. “De uitdaging bestond erin dat de gevelelementen grotendeels moesten worden opgehangen aan de aluminium raamprofielen. Samen met de ramenfabrikant hebben we hiervoor een oplossing gezocht. Elk gevelpaneel combineert antraciet en witte vlakken: het voorvlak is telkens antraciet terwijl het onder- en het bovenvlak wit zijn. Het antraciet gedeelte ligt verder naar buiten dan het witte gedeelte, wat vooral op de bovenste verdieping opvalt.” De regenwaterafvoer is volledig geïntegreerd. Dankzij de toepassing van geothermie voor de koeling en de verwarming is het nieuwe complex van Fluvius ook een duurzaam gebouw. De BEN-eisen werden ruimschoots behaald. Bovenal stond in dit ontwerp de gebruiker centraal. Het gebouw vormt de aangename, dagelijkse werkplek van 170 mensen.

Door Philip Declercq

Foto’s Limeparts

www.limeparts-drooghmans.be