REPORTAGE  
Dimension 53 – september 2019

Perfecte symbiose tussen energie-efficiëntie en architectuur

Als één van de grootste (staal)bouwbedrijven in de Benelux beschikt ASK Romein over diverse vestigingen, in ons land is dat in Malle. Het vorige quasi volledig beglaasde gebouw dat dateerde van een 15-tal jaar geleden, was door de groei van de laatste jaren te klein geworden. Voor de renovatie en uitbreiding maakten bouwheer en architect werk van energiebewuste keuzes én een huiselijke, aangename sfeer. In dit project werden kreon koelplafonds en kreon verlichting perfect geïntegreerd.

Door Philip Declercq

In het oude, volledig beglaasde gebouw – voorzien van klassieke zonwering – stelde vooral de zonnetoetreding problemen. Omwille van esthetische en energie-efficiëntie redenen opteerden architect en bouwheer in het nieuwe concept voor een mix van klassieke zonwering (zuidzijde), zonnebeglazing en een luifel. Deze laatste bevindt zich op de tweede verdieping en heeft een oversteek van liefst 9 meter.

Eerste BIM-project

Energieneutraal (ver)bouwen combineren met gedurfde architectuur bleek een delicate evenwichtsoefening. Het architecturale moest matchen met de energetische oefening. Bepaalde raamopeningen werden dichtgemaakt met sandwichpanelen die met crepi werden bekleed. Het gebouw werd volledig in 3D opgemeten en verder uitgebreid met een staalskeletstructuur. “We tekenen al onze projecten in 3D, niet enkel het ontwerp, ook de uitvoeringsdetails”, aldus Stan Debruyn, Technisch Commercieel Adviseur bij ASK Romein Malle. ”Dit was ons eerste BIM-project, tegelijk een testcase dus. De meetstaatposten waren volledig gekoppeld aan de tekeningen.” Op het gelijkvloers bevinden zich o.m. het onthaal en de algemene diensten. Op de 1e en 2e verdieping zijn de commerciële en studiediensten van de diverse afdelingen gehuisvest. De bestaande bedrijfscultuur bleef behouden, met herschikkingen naar ruimtegebruik. Het project werd in bouwteam gerealiseerd: architect Frank Joosen, energieconsulent Geert De Bruyn en de stabiliteitsingenieurs van bouwbedrijf ASK Romein Malle.

Energieverbruik van twee strijkijzers...

De buitenschil van de bestaande betonnen kernen, voorheen in een glazen volume geschoven, werd volledig ontmanteld en maximaal geïsoleerd. Om ruimte te besparen werden deze kernen bekleed met gevelsteenstrips. Verder wou men de bestaande Caparol-gevelbekleding (doorgaans op bouwkundige elementen (metselwerk, houtskelet...) toegepast) ook op de uitbreiding in staalbouw doortrekken. Daarom werd samen met de fabrikant een technische voorstudie opgestart en werden diverse proeven uitgevoerd. Betonkernactivering zorgt voor het basiscomfort, en wordt aangevuld met plafondkoeling en -verwarming voor het bijkomend comfort (nvdr zie verder). Er werd geopteerd voor een geothermisch (open bron) systeem. Om dit vernieuwde gebouw – goed voor 2.500 m² – te verwarmen en te koelen volstaat een vermogen van 5 kW, wat overeenstemt met het energieverbruik van twee strijkijzers… Het volledige gebouw – incl. warmtepomp, open bron, alle technologieën… – wordt gemonitord via het Priva gebouwbeheersysteem (ondersteund door allerlei data (bv. CO-meting) via KNX-systemen) aangeleverd.

Design & Build

In de werkplekken wou ASK Romein een huiselijke en aangename sfeer creëren. In de interieurwedstrijd die werd georganiseerd stond het design en build-concept centraal. PUUR interieurarchitecten uit Merksem kwam als winnaar uit de bus. “We hebben zeer veel aandacht besteed aan de interieurbouwdetaillering. Elk detail werd in onderling overleg uitgepuurd”, aldus Stan Debruyn.

Klimaatplafonds volgen modulaire lijn

Bij de marktstudie rond plafondsystemen zorgde kreon belux voor meerwaarde, niet enkel door de plafondkeuze maar ook door de integratie van de verlichting in eenzelfde totaalconcept. “De modulaire structuur van het vroegere gebouw werd doorgetrokken in de nieuwbouw: de plafondvoegen op de verdiepingen moesten dus aansluiten op de aslijnstructuren van de constructie en van de ramen”, aldus Johan Van Acker, sales manager ceiling solutions kreon. “Het kreon koelplafond verenigt alle mogelijke, in een plafondsysteem te integreren technieken, en biedt ook meerwaarde inzake geluids-absorptie. Er werd geopteerd voor op maat gemaakte, gelakte en geperforeerde, plafondtegels in 2 formaten, in de lijn van de modulering van het gebouw. Op basis van de beschikbare data werd er overlegd met de bouwheer en de architect rond o.m. het tegelformaat en de grootte van de perforaties. Van de 2.500 m² bebouwde oppervlakte is er een 2.000-tal m² afgewerkt met kreon koelplafonds.”

Geïntegreerde ledverlichtingslijn

Het lichttechnisch verhaal ligt volledig in het verlengde van de manier waarop de klant dit project heeft aangepakt: zeer gestructureerd en gedetailleerd. Ook wat binnenverlichting betreft, speelde de huiselijke wens van de bouwheer een voorname rol, en werd vooraf met energieconsulent Geert De Bruyn overlegd. Vanuit het technische verhaal werden keuzes gemaakt: belangrijk was dat alle technieken perfect op punt stonden. “De klant koos voor een mix van strakke kantoorverlichting en pendelarmaturen. Wat het eerste luik betreft ging de voorkeur naar kreon-oplossingen, een basis doorloopverlichting met ledspots. Van het gelijkvloers tot verdieping +2 werd met geïntegreerde ledverlichtingslijnen gewerkt. Deze volgen een mooi belijnde structuur tussen de plafondtegels, van de ene naar de andere kant van het gebouw. De doorloopzone met ledspots in het systeemplafond, op elke verdieping herhaald, zorgt voor een rustgevende ritmiek en sfeer. Door conceptueel mee te denken met de klant konden we deze ruimtes mooi uitlichten en onze oplossingen – de aplis 80 en de aplis 120 ledspots, in combinatie met de CANA ligna ledverlichtingslijn – naadloos integreren in het plafond”, aldus Carol Pareit, lighting consultant kreon.

“In dit project konden we kreon koelplafonds en kreon verlichting perfect integreren”, aldus Johan Van Acker. “Uitdagingen bij uitstek waren het samen met Caparol op punt stellen van het gevelsysteem enerzijds, en het feit dat we alle technieken (vooral HVAC-comfort) structureel op één lijn moesten krijgen anderzijds”, besluit Stan Debruyn.

www.kreon.com