PEOPLE & PROJECT
Dimension 49 – september 2018
Gevelplaat met karakter voor De Groene School

Enkel de voorgevel van het schoolgebouw bleef behouden. De overige gevels werden bekleed met EQUITONE [linea].

“Een dun plaatmateriaal om de dikte van de buitenwand zo minimaal mogelijk te houden, in functie van de dikke isolatielaag.”

Kunstenaar Nick Ervinck maakte van de gevelbekleding van het trappenhalvolume een kunstwerk.
PreviousNextLangs de Bloeistraat in het Anderlechtse Neerpede maakte het bouwvallige gebouw van De Groene School plaats voor een passiefschool met verdubbelde capaciteit. De kleine bouwzone stelde architectenbureau OSK-AR architecten voor meerdere uitdagingen. De voorgevel diende behouden te blijven. Met EQUITONE [linea] kozen bouwheer en architect voor de overige gevels voor een plaatmateriaal met karakter dat dankzij het zonlicht tot leven komt.
Bouwheer vzw Sint-Goedele Brussel wou de basisschool in capaciteit verdubbelen. Het nieuwe passief schoolgebouw diende – naast 20 klaslokalen – ook te voorzien in een sportzaal, een refter en administratieve lokalen. Ook een nieuwe speelplaats, met groene en speelse accenten, stond op het programma.
Sterke helling biedt perspectieven
De voorgevel van het bestaande gebouw diende om stedenbouwkundige redenen te worden behouden. Het resterende gedeelte werd gesloopt, een volledige en grotere nieuwbouw kwam in de plaats. Er werd een zeer compact en energetisch performant gebouw gerealiseerd waarbij er vooral in de hoogte en de diepte werd gewerkt. Dankzij het doordacht gebruik van de sterke helling op de site kon er een uitgebreid programma worden samengebracht. Alle klaslokalen zijn maximaal één verdieping gelegen van een buitenruimte. De kleuterklassen hebben elk een eigen buitenruimte, rechtstreeks aan de klas gelegen. Wat het pedagogisch concept betreft, werd er voor doorgedreven co-teaching geopteerd. Per leerjaar zijn er twee klassen, telkens met mekaar verbonden door een grote opening in de tussenmuur. Zo kan de ene klas dienst doen als instructieruimte, terwijl de andere kan gebruikt worden voor groepswerking of workshops.
Daglicht tot diep in het gebouw
In het ontwerp van het architectenbureau uit Dilbeek werd zeer veel aandacht besteed aan het binnentrekken van zoveel mogelijk daglicht tot diep in het gebouw. “Aan specifieke uitdagingen bij dit project geen gebrek. Er diende heel wat vloeroppervlakte gerealiseerd te worden op een kleine voetafdruk. Door optimaal gebruik te maken van de aanwezige topografie zijn er zelfs ruimtes op -2 die baden in het daglicht. Er waren uiteraard ook de passiefgebouweisen, opgelegd door het Brussels Hoofdstedelijk Gewest, die onder meer resulteerden in dikke isolatielagen en driedubbele beglazing”, aldus architect Nicolas Raemaekers.
Zonlicht doet plaatmateriaal leven
Enkel de voorgevel van het schoolgebouw bleef dus behouden. De overige gevels werden bekleed met EQUITONE [linea] van Eternit. Vanwaar deze keuze? “We zochten een dun plaatmateriaal om de dikte van de buitenwand zo minimaal mogelijk te houden, in functie van de dikke isolatielaag. Een plaatmateriaal met karakter bovendien dat dankzij het zonlicht tot leven komt. Het speelse gehalte van EQUITONE [linea] biedt een meerwaarde aan de gevels van dit schoolgebouw”, aldus de architect. Dit project heeft ook een artistieke toets. Voor de kunstintegratie werd er samengewerkt met Nick Ervinck. Deze kunstenaar maakte van de gevelbekleding van het trappenhalvolume aan de inkom een 10 meter hoog kunstwerk.
Door Philip Declercq
Foto’s: Eternit
www.eternit.be